Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                        ZÁKLAD MAFIE

Jak již bylo řečeno vstoupili jste na stránky, na kterých se budeme zabývat mafií...

Proč zrovna mafii? Uveďme si jako příklad Spojené státy… Kdo má ve spojených státech peníze, má také moc. Americká mafie je bohatá, dokonce velice bohatá, proto se mohla stát onou nechvalně proslulou "neviditelnou vládou USA." Už více jak sto let trvá nepotrestané vraždění, vydírání, už více jak sto let porušují gangsteři zákony. Kmotři nejbohatších rodin ovládají produkci a distribuci pornografické literatury, časopisů a filmů s obratem 2,2 miliardy dolarů. Mají v rukou větší část obchodu s pašovanými cigaretami, kávou a drogami. Ovládají hazardní hry, jsou mistry v oblasti korupce, lichvy, prostituce, mají své muže v odborových organizacích.

O výši zisků mafie se objevilo mnoho dohadů a spekulací. Všechny částky jsou pochopitelně jen přibližné. V minulosti bývalý ministr spravedlnosti Spojených států Ramsey Clark, který označil mafii za "nejmocnější korporaci na světě" mohl být nejblíž realitě. Prohlásil, že čistý roční zisk mafie se prý rovná zisku průmyslových gigantů General Motors, Standard Oil, IBM, Texaco, General Electric, Chrysler a Ford.

Mafie se narodila s dědičnými znaky kapitalistického společenského systému, který je jejím otcem i matkou. Velká většina podnikatelů hledá cestičky, po nichž lze prokličkovat mezi zákonnými ustanoveními a daňovými sazbami. Nikdo nepovažuje za zločin, když přijde na trik jak přechytračit daňové předpisy. Existuje mnoho legálních a seriózně se tvářících firem a soukromých poradců, kteří poskytují rady jak obejít vládní nařízení. Několikrát do roka vypukne v USA aféra, v níž jde o milióny, ale také o pověst politiků, či dokonce členů vlády. Prezident Nixon musel odstoupit, když se za známé aféry Watergate ukázalo, že nejednal čestně. Viceprezident Spiro Agnew rezignoval, byl obžalován, souzen a odsouzen, protože přijímal úplatky. Všichni se snaží přechytračit druhé.

Mafie financuje velké podniky, pohotově pomůže také malým. Taxikářům, hokynářům, přístavním dělníkům, kteří se dostali do finanční tísně, doporučí lichváře, kteří půjčí i těm, kdo neuspěli v bankách. Lichváři sice požadují obrovský úrok, ročně někdy až tři sta procent, peníze však vyplatí okamžitě. Většina půjček bývá splacena v termínu. Mafie používá totiž svérázné metody vymáhání pohledávek: zastrašování, fyzické násilí, v exemplárních případech i vraždu.

Spisovatel Honore de Balzac kdysi vyslovil větu, kterou následně použil Mario Puzo jako motto ve svém brilantním románu o mafii Kmotr. Věta zněla : " V pozadí každého velkého majetku je zločin." Ve světě mafie tak tvoří moudrost, která platí bezezbytku. Americká mafie obchoduje ve velkém s kradeným zbožím. Za několik miliard dolarů ročně rozkrade zboží na letištích, při dopravě kamiónů, některé pochází z lodních zásilek, či vyloupených skladů. Pojišťovny uhradí škodu a zboží se za pár měsíců objeví na druhém konci USA za nižší cenu. Američan se stává spolupachatelem, když koupí levnější televizor z vykradeného skladu, ale nevadí mu to. I on totiž má dobrý pocit, že nad někým vyzrál…

Tak co, zaujalo Vás téma mafie natolik, abychom mohli společně rozluštit, co se na těchto stránkách skrývá. Informace pro tyto stránky jsme čerpali z knih: Mafie a zločinecké gangy od Miroslava Němce, Dynastie mafie (vzestup a pád rodiny Gambino) od Johna D. Davise, Mafie od V.P. Borovičky či doslovu českého vydání knihy Kmotr od Maria Puza, který napsal Stanislav Červinka i jeho knihy Až do posledního kmotra. Dále pak jsou zde jisté informace z časopisu Cinema, Premiere a Internet.Stránky jsou pojaty tak, aby si na nich našel každý, kdo se o mafii aspoň trochu zajímá, to co potřebuje.

Nalezneme zde historii a kořenymafie či její sestřičky - neapolské camorry. Dále pak historii ctihodné společnosti, která se rozvíjela v USA a řídí se heslem "Questa guerra é cosa nostra " - Tohle je naše věc, respektive milníky v dějinách organizace od jejího počátku až do novověku.

Jinde se zase můžeme podívat na zákony mafie a život dle zásad Cosa nostry. Zde uvidíme hierarchii ( rozdělení na bossy, zástupce, kapitány…), vstupní rituály pro přijeti do "rodiny" ctihodné společnosti a podřízenosti mafiánským zákonům a tradicím (omerta, vendetta…).

Důležité při zkoumání mafie je i prostředí organizovaného zločinu, čili místa, ve kterých se Cosa nostra vyskytuje, její činnosti, prostředky pro fungování a "výdělečnou činnost."

Historie a dějiny lidské populace jsou zaplaveny potoky krve. Krve často nevinných obětí. V dějinách tak můžeme najít okamžiky, kdy se na slavných historických událostech, větší či menší mírou podílela mafie nebo snad některý z jejich členů. Známé je tajemné spojení mafie a vlády Spojených států při útočném vylodění amerických jednotek na Sicílii během 2. světové války. Své prsty měla s největší pravděpodobností mafie i v atentátu na presidenta J.F.Kennedyho. Ano, mafie se nesmazatelně zapsala do historických událostí.

Když mluvíme o historii ve spojitosti s mafii, je na místě zmínit galerii nejznámějších mafiánu, gangsterů a členů Cosa nostry v historii. Jména jako Lucky Luciano, Vito Genovese, Al Capone, Carlo Gambino nebo John Gotti, jsou ve světě organizovaného zločinu neoddiskutovatelným pojmem a proto by na ně v žádném případě nemělo být zapomínáno.

Mafie, však nemusí být jen pramenem pro získávání informací o organizovaném násilí. Stejně tak jak nás má schopnost vyděsit, může být zdrojem zábavy. Je totiž vděčným zdrojem námětů pro filmaře a spisovatelé. Existuje velké množství filmů, natáčených už od konce 20. let 20. století - smyšlených, dramatických nebo dokumentárních a popisujících. Stejně tak existuje množství spisovatelů, kteří si ve světě literatury získali jméno romány či literaturou faktů.

A pokud ještě nemáte dostatek informací o mafii, můžete shlédnout další zajímavé odkazy na internetové stránky.

Možná nás svět mafie přitahuje falešným oparem romantičnosti a dobrodružství, pod maskou nevinnosti však skrývající tvář utrpení. Snem každého kluka je být slavný a vážený, žít život naplněný ctí. Ano, možná že mafie taková skutečně je, ale který z těch malých kluků hrajících si na lupiče, piráty, nebo snad mafiány si uvědomuje, že čest a sláva každého mafiána je vykoupena nevinnou krví…